top of page

אדריכלות נוף ותכנון

התכנון הינו שלב הכרחי לפני תחילת ביצוע הפרויקט, בשלב זה נערוך מספר פגישות  אתכם בכדי להבין בצורה יסודית את ציפיותיכם מהפרויקט המתוכנן, אל הפגישות תצטרף שרטטת מקצועית שתשרטט את תוואי השטח המבוקש.
בשלב פגישות התכנון ידונו הנושאים הבאים:
1. עיצוב הגינה המבוקש.
2. סוגי החומרים המבוקשים: צמחים, אדניות, השקיה, שילוב ספא בתוכנית החוץ וכ"ו.
3. לוח זמני ביצוע הפרויקט בהתחשבות בצורכיכם ובצורכי ביצוע הפרויקט בשטח.
4. ניהול תקציב הפרויקט ופריסת התשלומים לאורכו.
5. חניה, פינוי גזם ופסולת, שעות פעילות וכל גורם הקשור בביצוע הפרויקט.

 

בשלב התכנון נבצע את הפעילות הבאה:
1. פעילות רכש הכוללת פגישות עם ספקים ורכישת חומרי הגלם תוך התחשבות בתקציב הפרויקט ובהשגת המחיר הטוב ככל שניתן לחומרים שהוגדרו על ידינו בפגישת התכנון.
2. תיאום מלא מול אנשי מקצוע, הרשות המקומית, השכנים וכל גורם שיהיה מעורב בישיר או בעקיף בפרויקט.
3. תכנון הצמחייה על פי אקלים וגודל האדניות.
4. שירטוט ומיפוי השטח המבוקש בדגש על הגינה העליונה.
5. תכנון מערכות ניקוז והשקיה.
6. עריכת מפרט טכני שיכלול את כל פרטי הפרויקט.
7. עריכת לוח זמנים מפורט עם כל שלבי הביצוע.

בתום תהליך התכנון תקבלו מאתנו את הפריטים הבאים:
1. שירטוט מלא של שטח הפרויקט המתוכנן.
2. מפרט טכני מלא של חומרי הגלם.
3. מפרט של פעולות שיבוצעו לאורך הפרויקט.
4. ניהול מפורט של תקציב הפרויקט.
5. לוח זמנים מפורט של כל שלבי הפרויקט.

 

החומר שיתקבל יצורף להסכם העבודה וישמש אתכם לצורכי מעקב לאורך כל שלבי הפרויקט.

 

הדמייה להקמת גינה בכפר סבא

עיצוב גינה הינו תהליך שלוקח בחשבון מספר רב של גורמים.

כמעט כולנו חולמים על בית צמוד קרקע ממנו נוכל לצאת אל גינה רחבת ידיים וליהנות משיפור באיכות החיים. אך, עיצוב גינה, שאינו תואם את צרכיכם ויכולתכם, עלול לשעבד אתכם לתחזוקתה. לכן, בבואכם לבחור כיצד תראה גינת חלומותיכם, יש לקחת בחשבון מספר גורמים. 

רצוי מול מצוי

אם נתבקש לעצב בדמיוננו את גינת החלומות שלנו, רובנו נדמיין כר דשא רחב, מסלעה גדולה, עצי פרי, אזור ישיבה, פינת משחקים לילדים וכן הלאה. הבעיה היא, שבפועל לרובנו שטח גינה סטנדרטי, הנע בין 150 מטר ל- 200 מטר בממוצע, ועם זה צריך לדעת להסתדר. הבחירה בין עיצוב גינה כזה או אחר נעשית ברובה בהתאם לתנאי השטח, ולכן הדבר הראשון שנדרש מאתנו זה מחשבה.

סוף מעשה במחשבה תחילה

לפני שמתחילים בתהליך עיצוב גינה, יש לחשוב באיזו גינה הייתם רוצים לשבת. אופי הגינה צריך להתאים לשימוש שרוצים לעשות בה, בנוסף לתנאי השטח. האם אתם זקוקים לשביל גישה? האם תרצו בפינת מנגל או בפינת ישיבה מרוצפת? החלטות אלו חייבות קודם להתקבל, ורק אחר כך אפשר לחשוב על עיצוב גינה. לאחר שהבנתם מהם צרכיכם, תוכלו לחשוב על עיצוב גינתכם. מומלץ להיעזר בשירותים אותם מציעים המשתלות, אדריכלי נוף וגננים, לקבלת עיצוב גינה מקצועי שיענה על ציפיותיכם.

גינה לי, גינה לי, גינה לי ירוקה

לאחר חלוקת השטח בהתאם לאלמנטים הרצויים, אפשר לחשוב על הצמחייה שנרצה לשלב בגינתנו. לא ניתן לכלול בגינה אחת את כל הצמחים שאתם אוהבים או את כל הצמחים היפים. עיצוב גינה חכם יכיל צמחים המתאימים לגינתכם. בחירת הצמחים צריכה להתחשב במספר קריטריונים כמו סוג הקרקע, עומק האדמה וכמות האור במהלך שעות היום. בנוסף, יש לבחון מהו התפקיד המיועד לצמח (יופי, צל, פרי וכדומה). לדוגמא, צמח שיהיה מיוחד ביופיו לא בהכרח יעזור לנו ליצור הפרדה טבעית בין הגינה לרחוב.

מים בששון

עיצוב גינה מקצועי אמנם עולה לכם כסף, אבל עיצוב גינה שגוי עלול להוביל אתכם להוצאות גבוהות בהרבה. אחד השיקולים העיקריים בבחירת העיצוב לגינה הוא עלות התחזוקה שלה. במדינת ישראל, המאופיינת באקלים חם ובמחסור במים, עיצוב גינה המצריכה השקיה רבה תגרור אתכם להוצאות תחזוקה רבות, וכיום נהוג לעצב גינה חסכונית במים עד כמה שניתן. המשמעות של כך באה לידי ביטוי גם בבחירת הצמחים וגם בהחלטתכם האם גינתכם תכוסה בדשא ירוק או בחיפויי קרקע אחרים וחסכוניים במים.

מולצ'- חיסכון במים וגינה יפה במוצר אחד

כיום, קיים בשוק מגוון רחב של חיפויי קרקע, ביניהם חלוקי נחל ואבני טוף. הטרנד החדש והאופנתי ביותר הוא המולצ', שבבים מעץ ממוחזר המגיעים במספר גוונים ומעניקים לקרקע כיסוי אידיאלי. שבבי המולצ' חוסכים כ- 40% מתצרוכת המים להשקיה, הודות לכיסוי הטבעי שהם מעניקים לקרקע, המפחית את ההתאיידות ושומר על לחות הקרקע. וכאמור, מאחר ואנו מדברים על עיצוב גינה, למולצ' גם תכונות עיצוביות. בעזרת שבבי העץ הצבעוניים ניתן ליצור שבילים נוחים להליכה, מתחמי ישיבה, הבלטה של עצמים בגינה ועוד, התורמים לאווירה העיצובית של הגינה כולה.

רגע לפני סיום

כעת, לאחר שהתקבלו ההחלטות העיקריות ועוברים לשלב הביצוע, נותרה לכם משימה אחרונה. בחירת בעל מקצוע, היא אולי אחת ההחלטות החשובות בביצוע עיצוב גינה. להשגת גינה, שתהלום את העיצוב שעל הנייר, יש לבחור בעל מקצוע אמין, שלא יעלם כשהעבודה תסתיים. בעל מקצוע אמין ילווה אתכם גם לאחר סיום העבודה, בכדי לוודא שכל הצמחים אכן נקלטם באדמה בצורה הרצויה. לעיתים, לא כך הוא הדבר ויש להחליף את הצמחים ששתלנו. בנוסף, על מנת לשמור ברמה המיטבית על עיצוב הגינה יש להקפיד על שמירה על תחזוקתה באופן שוטף, וגם כאן ייתכן ותזדקקו לעזרתו של בעל המקצוע.

 

תכנון גינות - היופי מתחיל כאן

אדריכלי נוף רבים מחליטים כי הם מעוניינים להתמחות בתחום תכנון גינות. כאן מדובר על תחום פופולארי אשר נדרש הן על ידי מוסדות ציבוריים שונים והן על ידי הסקטור הפרטי ולכן כל אדריכל נוף אשר החליט להתמקד בתחום זה יכול לסלול את דרכו במקצוע באמצעות מומחיות זו.

 

תכנון גינות ומים

כל אחד מאיתנו מודע לבעיית המים אשר במדינתנו ולמדיניות החדשה בדבר שימוש מוגבל במים לשימוש ביתי, השקיית הגינות של בתים משותפים והשקיה ציבורית. במצב בעייתי זה של מחסור במים רבים פונים אל אדריכלים המומחים בתחום אדריכלות נוף על מנת שיתכננו להם גינות חסכוניות במים.

בצורה זו ניתן "להרוג שתי ציפורים במכה", דהיינו ליהנות מגינה יפה המתכוננת בצורה חכמה שאינה דורשת בזבוז של כמויות מים גדולות על השקיה יומיומית או שבועית. גינות 'חכמות' אלו אינן דורשות תחזוקה אינטנסיבית ולכן ניתן לומר כי הן אינן רק חסכוניות במים, אלא גם חסכוניות באופן כללי וסכום ההשקעה שלכם בהזמנת אדריכלי נוף אשר יתכננו לכם את הגינה, ישתלם לכם ויחזיר את עצמו לאורך זמן.

במקרה ואתם משפצים את הבית, קרוב לוודאי שתוכלו להשתמש בחשמלאי אשר דואג לכל הקשור לחשמל בתוך הבית, על מנת שידאג גם להתקנת התאורה בגינת ביתכם, דבר אשר תקף לגבי שימוש בכל אנשי המקצוע אשר עובדים על דברים מסוימים בבית.

 

נקודות חשובות וקריטיות אודות תכנון גינות

 

  • המטרה- נכון לשנת 2012 תכנון גינות על ידי אדריכלי נוף מתמקד בחסכון במים וזאת על מנת שאנשים יוכלו לתחזק את הדירות שלהם בצורה מציאותית.

  • תכנון נכון- לימודי אדריכלות נוף כוללים את תחום הכרת הצמחייה ותכנון נכון של הצמחייה באותו מרחב בו מעוניינים להקים את הגינה. לכן,  אדריכלות נוף מתמקדת במיקום הנכון של כל החיפויים הדרושים, בחירת צמחיה בהתאם לתנאי האקלים וסוג האדמה וכן מיקום הצמחייה במקום האידיאלי בגינה.

  • נלוות- רוב האנשים סבורים כי אדריכל נוף מתכנן כיצד הגינה אמורה להיראות רק מבחינת סוג הצמחייה והמיקום האידיאלי שלה. דבר זה אינו נכון. אדריכל נוף מתמקד גם בכל הנלוות אשר יהפכו את הגינה שלכם לאותה גינה בעלת אותו אופי ונראות בהם אתם מעוניינים, כלומר, האדריכל יתכנן גם את כל פינות הישיבה בגינה שלכם, התאמה של בריכות נוי לגינה, משטחים שונים, בחירת מערכות השקיה מתקדמות, המלצה לגבי סוג הריהוט המתאים ביותר, התאמת אדניות לסוג הגינה ועוד.

מרבד ורוד סגול של פרחי לוונדר ריחנים, רשרוש מפל מים הזורם לתוך בריכת נופרים מעוצבת, ריח של פריחת עצי קלמנטינה ואשכולית באוויר, ערוגת צמחי תבלין מעוצבת וריחנית, מגע כפות רגליים על דשא ירוק ורענן, שביל אבני בזלת כהות טובל בירוק סגול של צמחי אירוס אוסטרלי סגלגלים, קוביות תאורה מזכוכית מעוצבת תלויים על עץ אדר ריחני,נקישות רגליים על משטח דק איפאה איכותי...כל זה אצלך בגינה.

תכנון, הקמת גינות ועיצוב גינות איכות ברמה אחרת...

bottom of page